За мен, като човек, който яде глутенови изделия само веднъж седмично от цели 15 месеца, вече се стигна до там, че трябва да правя списък с любими храни и кое коя седмица мога да си позволя. Просто няма как в тоя един едничък ден аз да изям и пица, и паста, и няколко сандвича с кашкавал, че и баничка, торта, козунак, палачинки, три кроасана и няколко холандски бисквити от пекарната до нас. Карам ги поред на номерата, по степен на любимост. Разбира се, аз сама се сложих в тази игра, но съм доволна от резултатите, така че продължавам да упорствам.
Паста и спагети са сред любимата ми храна. Не съм сигурна, че тя има вкусен аналог в безглутенов вариант, инак не е като да не се предлагат сто вида безглутенови спагети. Подминавам ги, не вярвам, че са вкусни, чакам си деня за оригиналните.
И ако кажем – да, у дома, със семейството, за съботния обяд заедно или неделната вечеря пред телевизора с винце, на всички ни е ясно. Правим ги, както си знаем, по любимата рецепта, сервираме си ги за нас си.
Обаче, вероятно знаеш, паста и спагети са сред едни от най-популярните храни за парти и събирания – градински, домашни, всякакви. Също и за грандиозни събития като сватби и рождени дни. Винаги съм се чудела, бе как да сервирам спагети на парти? Някак ми е изглеждало неуместно, защото са рошави, трябва си техника на ядене, да не се изцапаш и да не изглеждаш нелепо. Но са любима храна на хиляди хора по света, вероятно на 99% от пробвалите ги, така че се оказват храна номер едно за парти.
И понеже страдам от тежката участ да съм родена със зодия телец, това значи мъка по отношение на сервирането. Всичко трябва да е лъснато, красиво, пипнато, ако ще и да си гледам вечерния сериал по пижама. Безглутеновата ми сага не е дори една стотна толкова драматична, колкото необходимостта от красивото сервиране на храна. И сега, онова, което до неотдавна на телеца му изглеждаше немислимо, днес му се струва … хмм … реализируемо.
Паста и спагети, сервирани със стил, у дома или на парти. Какво трябва да знаем.
01 | Включване в меню
Напрактика всичките видове паста, освен в редките случаи ако са предварително овкусени от производителите, имат неутрален вкус, който, освен с класическите сосове болонезе и карбонара, се съчетава с всичко:
- зеленчуци – печени и сурови;
- морски дарове – миди, скариди, раци, омари;
- месо, в това число кюфтенца, пилешки хапки и салам;
- всякакви сосове, люти или не;
- песто;
- всякакави кашкавали и сирена – твърди, меки, сини, бели, жълти;
- шоколад, плодове и всички видове подсладители;
Поради неутралния си вкус, те реално се овкусяват от това което им добавиш. Затова в практиката излиза, че може да им добавиш каквото ти хрумне. А от там, те могат да застанат навсякъде в твоето меню:
- като малки предястия с напитката за добре дошъл;
- като салата преди основното ястие, например с широки свежи зеленолистни;
- като основно ястие по някоя класическа италианска рецепта или не;
- като малко следястие, с миди например;
- като десерт, което знам, че ти звучи невероятно, но съвсем наскоро попадах на рецепти за паста с шоколад и плодове, или с мляко и сметана за десерт.
- като храна за късните вечерни часове, когато гостите вече са се уморили и надивяли, но още не искат да си ходят по домовете.
Кое може да те води в избора на коя стъпка от менюто си да включиш пастата? Има много гледни точки, но нека хвана главната. От гледна точка на съдържанието на хранителни вещества, пастата е въглехидратна храна, а, по всички предписания за добро хранене, въглехидратите не се препоръчват много вечер, поради факта, че се смилат твърде бавно. Тоест, ако правиш вечерно парти, вероятно включването на различни видове пасти ще бъде добра идея да не са като основно ястие, а в предястията, със салата, в следястията. Когато партито е през деня, това не стои като проблем.
Най-важното е, че вероятността твоята паста да се хареса, независимо на коя стъпка от менюто я сервираш, е много голяма, стига да имаш някоя хубава рецепта, с която да я овкусиш и стига да е в цялостната концепция на менюто ти – хармонично вписана стъпка в цялото. Просто гледай на пастата си като на основа, чрез която поднасяш следващия вкус. И, както препоръчват повечето готвачи, забрави какво знаеш – сервирай по-малко паста с повече сос, тогава всичко ще е наред.
Тоест, не е нужно да препълниш чиниите със спагети „Карбонара” и цялото ти парти да е подчинено на темата „Италия”. Може да имаш съвсем елегантно градинско парти с шампанско и копринени рокли, и някъде в менюто да имаш някоя изненада – и сега междувременно – спагети с миди и синьо сирене в коктейлна чаша със столче към шампанското. О, йе!
02 | Избор на съд за сервиране
Прекрасно овкусената паста може да се сервира, не само според това на коя стъпка в менюто се появява, но и според това с какво е овкусена. И също както способността й да се съчетава с почти всичко, тя може и да се сервира в почти всичко.
- в общ съд за салата, когато е приготвена със салати и зеленчуци
- в плитка чиния 24 см, когато се сервира като предястие или следястие
- във висока гурме чиния с широк борд, като апетайзер в началото или като основно ястие
- в плитка чиния 28 см, когато се сервира като основно ястие
- или просто в чиния или купа за супа, ако нямаш друго налично в момента и супените ти чинии стоят празни
- в общо плато, от което гостите си сипват различни пред- или следястия
- в чаша със столче, когато сервираш паста като коктейл към шампанско
- в общи плата като единични предварително навити хапки от спагети с различни вкусове
- в лъжици за сервиране, когато поднасяш пастата си като ястие за добре дошли
Напрактика, всеки съд е подходящ за паста. Но не само. Всеки стил на съдовете ти е подходящ за паста – от гурме чинии с гурме форми, през класически чинии със златни кантове, до керамични винтидж чинии и каменни рустик съдове.
Най-елеганта ще бъде в дълбоките гурме чинии с широк борд – те са много подходящи и за салата, ризото, дори крем супа, така че си заслужават инвестицията.
Само, независимо от избора ти на чиния, не пропускай към вилицата за спагети да добавиш и лъжица. Тя помага за придържане на дългия свободен край докато си навиваме спагетите с вилицата, така че човек да изглежда елегантно, когато си похапва тая толкова дълга храна.
03 | Съчетаване с подходящо вино
Когато стигаме до точката с вината, въпросът не стои вече за съчетаване на пастата с вино, а до съчетаване на соса, с който е сервирана пастата, с вино. Формата на пастата просто няма никакво значение. Тук вече си гледаме вкусовете, и понеже вкусът на различните видове паста идва от соса, гоним виното да се съчетава безупречно с него. И генералното правило би било – италианско ястие – италианско вино, само че аз по-скоро ще търся да изпиша сортовете грозде, не марките вина.
Изборът на подходящо вино за твоята паста би следвало да се ръководи от основната съставка в твоя сос. И понеже ако човек тръгне да ги изрежда всичките, ще завърши с писане на Енциклопедия, сомелиерите ни дават някои генерални насоки при съчетаване на вкусовете на паста с вина:
- Доматените сосове за паста с босилек се съчетават добре със свежи сухи бели вина, а тези с домати и чесън – с леки червени.
- За кремообразните сосове като „Карбонара” най-подхождат леките Шардоне вина или блендове Шардоне.
- Сосовете със сирена имат нужда от чисто сухо бяло вино, леко Шардоне или леко червено, включително и Мерло.
- Базираните на морски храни сосове за паста с миди, раци и подобни се консумират отлично с чисти сухи бели вина, но и също със сухо розе. Сосовете с раци и омари разгръщат най-пълноценно вкусовете си с Шардоне.
- Паста, сервирана със сос на основата на гъби ще иска Шардоне, леко Мерло или Пино ноар.
- Ако сосът за твоята паста или спагети е зелено песто, то най-доброто вино за него ще бъде Шардоне, за червено песто – Санджовезе или Мерло.
- Месото към пастата като сос „Болонезе”, спагети с кюфтенца или колбаси се съчетава отлично със Санджовезе, Зинфандел и Барбера.
- С лютите сосове за паста сомелиерите препоръчват земни, неутрални бели вина.
Така общо като погледне човек, всъщност, спагетите и пастата са лесно, обичано и много приятно решение за парти храна. Сервират се красиво в различни видове и стилове чинии. Отлично се съчетават с всякакви вина, така че може да изхождаш от виното, което искаш да сервираш към пастата, а не обратното. Сега са ми записани за следващата глутенова събота, само още се чудя с какъв сос да си ги готвя, ма като ги ям толкова рядко може би ще бъде Болонезе, нищо че кухнята ми става като местопрестъпление от това.
Както винаги, благодаря на всички ви, че четете и споделяте моя блог. Вие сте страхотни!
С любов,
Снимките от тази публикация ще видиш в моята галерия в Pinterest – Gourmet
Харесва ли ти тази статия?
Помогни ми, така че моето начинание за живот, пълен с красота да докосне и вдъхнови повече хора. Сподели статията с приятелите си или я харесай от бутона долу.


Моят съботен абонамент
Приключенията в моя блог продължават всяка събота, затова ще бъда щастлива, да те видя сред момичетата в моя абонамент. Присъедини се, обещавам да бъде супер! (И е безплатен.)


ПРАВИ КРАЧКА КЪМ КРАСОТАТА И ЩАСТИЕТО ВСЯКА СЪБОТА С МОИТЕ ИДЕИ И СЪВЕТИ