Един зноен летен ден двама мои приятели висят безпомощно от скалите край Шабла. Имат нерешим проблем. Заклещени са на това място без рулетка!
Защо им е рулетка, си казваш, на двама полуголи, дето висят от скалите? Не за да се измъкнат невредими, те са катерачи отдавна. А защото са поели да изпълнят работа на скалите, но са си забравили рулетката за това. Разбира се, установяват го, когато е твърде късно. Какво направили ли? Качили се обратно, стигнали до селото и започнали да търсят да си купят рулетка. Да, ама не. И тук питали, и там питали – не. Помолили тоя, помолили оня – пак не. Накрая, в пристъп на пълно отчаяние, седнали в градинката на по бира. Нещеш ли минала една супер нафукана мадама. С високи токове, копринена рокля и хубава прическа. Двамата били отчаяни, срам не срам ще питат. Извинете ни за идиотския въпрос – попитали плахо те – но дали случайно нямате една рулетка? И тогава станало чудо, мадамата бръкнала в гъзарското чанте, извадила една 5 метрова рулетка (по-често срещаните са 3-метровите, отбележи) и им я подарила.
Поуката от тази приказка не е да си носиш винаги рулетка в чантичката… не, не.
Поука няма, но има ситуации, в които най-неочаквано ще ти дотрябва рулетка и днес ще ти разкажа защо. Нали искаме да си профи дизайнер. Е, моето четвърто правило в поредицата как да използваш базови дизайнерски правила при обзавеждането на твоя дом е свързано с рулетката.
Правилото ми е, познавай базовите размери.
Много често се питаш колко да бъде това, на какво разстояние трябва да бъде онова. Мислиш си, че може и на око да го решиш, но зад теб стои цяла индустрия от работещи и практикуващи дизайнери и архитекти, които са определи идеални и оптимални размери, не защото така им е хрумнало, а защото практиката показва, че това са идеалните разстояния – едновременно функционални и красиви. Възползвай се от тази практика, вместо да се луташ в безкрайни опити докато постигнеш съвършенство.
Вземи си една рулетка и я използвай със следните базови размери при обзавеждането на твоя дом. Няма да ги карам в определен ред, както се сетя:
- Разстояние между масичка за кафе и дивана: минимум 30 см, максимум 42 см. Това разстояние може да се окаже ключово, когато избираш колко голяма да бъде масичката за кафе или дори самия диван спрямо конкретната стая. В големите апартаменти, разбира се тази зависимост няма да има значение. Разстоянията, обаче ще си останат така. Не искаш да ставаш и да вървиш три крачки, за да стигнеш до чашата си за кафе, нали? Нито пък да се пресягаш излишно.
- Разстояние за преминаване между мебели или между мебел и стена. Когато гониш оптимални отстояния, защото пространството ти го налага, то минималното разстояние за минаване между две плоскости е 80 см, често за по-големи хора 90 см. Това се отнася за разстояния като – от гърба на стола в трапезарията до стената, между диван и секция, между диван и стена, между два фотьойла. Разбира се, ако гониш минимума на всички минимуми, то може да работиш и с 60 см.
- Височина на поставяне на картините. Дръж центъра на картината на височината на очите, с други думи центърът на картината трябва да дойде на височина между 142 и 152 см.
- Когато поставяш картина над диван, минималното разстояние от долния ръб на картината до горния ръб на облегалката на дивана е 20 см.
- Окачване на завеси. Когато прозорецът позволява, е прието пердетата да се окачват така, че да излизат извън прозореца с между 3 и 8 см.
- Отново завеси, ширината на плат за тънки завеси е равна на ширината на прозореца умножена по 3. За дебели завеси умножи дължината на прозореца по 2,5.
- Когато не искаш завесите ти да опират в пода, както е модерно сега, приетото разстояние от долен ръб на завеса до под е 3,5 см.
- Дължината на полилея. Обикновено около 16% от общата височина на стаята. Конкретно и много подробно съм писала тук.
- Разстояние до телевизора. Обикновено никой не се сеща, че максималната (оптималната) големина на телевизора ти е пряко зависима от разстоянието, от което ще го гледаш. А в апартаментите то не е много много голямо. И обратното, ако имаш достатъчно разстояние може да разположиш дивана си на оптимална позиция, а да избереш размера на телевизора си по страст. Най-лесните изчисления са имено тук: диагоналът на телевизора умножен по 2 дава оптималното разстояние, от което да го гледаш.
- Височината на поставяне на телевизора трябва да бъде такава, че положението, от което го гледаш (седнала или легнала) да не предизвиква извиване на врата и изкривяване на погледа в неестествена посока настрани, нагоре или надолу. Тоест, първо намери оптималната си позиция за гледане, проследи фокусната точка на погледа си в естествено състояние, определи колко високо ще поставиш телевизора спрямо това фокусната точка на погледа да съвпада с центъра на екрана, и чак тогава търси мебел за този телевизор.
Ето, десет базови размера и разстояния, които биха облекчили избора на мебели и дамаски в магазина. Не само, дори и незначителни на пръв поглед тези размери всъщност ще помогнат на пространството ти в много отношения. В това число и да успееш да изградиш правилни пропорции, така че да постигнеш наистина елегантен дизайн.
На практика, познавайки тези размери може да проектираш пространството си абсолютно съвсем сама. Всичко което ти трябва е да имаш една рулетка и да знаеш размерите на своята стая.
И ако щеш вярвай, аз написах кратка статия. Всъщност, нормална по всички интернет критерии, но ненормално кратка за мен. Отивам да празнувам по този повод. А ти иди да си купиш рулетка.
С любов,
Снимка: # bocadolobo.com
Харесва ли ти тази статия?
Помогни ми, така че моето начинание за живот, пълен с красота да докосне и вдъхнови повече хора. Сподели статията с приятелите си или я харесай от бутона долу.


Моят съботен абонамент
Приключенията в моя блог продължават всяка събота, затова ще бъда щастлива, да те видя сред момичетата в моя абонамент. Присъедини се, обещавам да бъде супер! (И е безплатен.)


ПРАВИ КРАЧКА КЪМ КРАСОТАТА И ЩАСТИЕТО ВСЯКА СЪБОТА С МОИТЕ ИДЕИ И СЪВЕТИ